Polska notuje dwa razy wyższy wzrost cen mieszkań niż wynosi średnia unijna.

Eurostat opublikował dane statystyczne z których wynika że w Polsce ceny mieszkań zrosły o 8,2%, jest to wzrost dwa razy szybszy niż wynosi średni wzrost dla całej Unii Europejskiej.


Jak podaje Eurostat ceny mieszkań w Unii Europejskiej w II kwartale 2019 roku zanotowały wzrost o 4,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast względem pierwszego kwartały tego roku wzrost ten wynosi 1,6%.

Ceny mieszkań notują wzrost w całej UE.
Wzrost jest szczególnie bardzo dobrze widoczny, jeżeli przyjrzymy się rynkom lokalnym w zestawieniu rocznym. W tym zestawieniu na szczycie znalazły się Węgry - ze wzrostem na poziomie 14%, za nimi uplasował się Luksemburg ze wzrostem 11,4%, następnie w zestawieniu znalazła się Chorwacja - 10,4%, kolejnym krajem była Portugalia ze wzrostem 10,1%. Polska natomiast znalazła się na 9 miejscu ze wzrostem na poziomie 8,2% w zestawieniu rocznym. Jest to więc niemal dwa razy większy wzrost niż  wynosi średnia całej UE.

.
Na Śląsku ceny mieszkań rosną najszybciej.
Dane podane przez Główny Urząd Statystyczny pokrywają się z danymi przedstawionymi przez Eurostat. Ciekawym jest fakt, iż najszybciej drożeją mieszkania z rynku wtórnego - wzrost o 9,4%. Natomiast mieszkania z rynku pierwotnego średnio drożały o 6,6%.

Ceny mieszkań wcale nie rosną najszybciej w województwie Mazowieckim, lecz w województwie dolnośląskim gdzie odnotowano wzrost o 12%, drugie pod tym względem uplasowało się województwo śląskie - 10,4%. Natomiast we wspomnianym województwie mazowieckim wzrost wyniósł 5,9%. Natomiast najmniejszy wzrost zanotowało województwo opolskie - 4,8%.