• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Polska vs. Ukraina – porównanie cen mieszkań

2014-01-30
W ostatnich dniach media pełne są informacji o wydarzeniach rozgrywających się na Ukrainie. Praktycznie wszystkie doniesienia dotyczą spraw politycznych, a zwłaszcza protestów na Majdanie. Tymczasem portal Domy.pl przyjrzał się sytuacji na rynku nieruchomościowym u naszego wschodniego sąsiada, a konkretnie cenom, za jakie oferowane są tam mieszkania. Z przeprowadzonego porównania wynika, że są one tam przeciętnie o 40% niższe niż w Polsce.Z informacji zgromadzonych przez portal Domy.pl wynika, że ceny mieszkań na Ukrainie są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Porównując stawki w miastach o zbliżonej liczbie mieszkańców można zauważyć, że u naszych wschodnich sąsiadów zakup własnego dachu nad głową wiąże się z wydatkiem mniejszym średnio o 40% .
 

Najwyższe ceny mieszkań obowiązują w ukraińskiej stolicy – w blisko 3-milionowym Kijowie. Za kawalerkę zbywcy żądają tam średnio 177 000 zł. W liczącej o milion mieszkańców mniej Warszawie za podobny lokal trzeba zapłacić średnio 275 000 zł, tj. o ponad połowę więcej.

Znacznie mniejsze są dysproporcje w cenach mieszkań 2-pokojowych. Te w Kijowie oferowane są średnio po 337 000 zł, podczas gdy w Warszawie po 420 000 zł. W tym segmencie stolica Polski jest o blisko 25% droższa.
 

Najbardziej zbliżone są w obu stolicach stawki ofertowe za mieszkania 3-pokojowe. W mieście, o którym za prawą wydarzeń na Majdanie słyszy teraz cały świat, średnia cena M4 to 520 000 zł. W Warszawie za podobny lokal trzeba zapłacić 556 000 zł, czyli w tym wypadku tylko o 7% więcej.

To, że mieszkania w stolicach państw tradycyjnie należą do najdroższych jest normą. Jak zatem kształtują się ceny w innych miastach?
 

Drugim pod względem wysokości cen mieszkań miastem na Ukrainie jest Odessa, a trzecie zajmuje bliski naszym sercom Lwów. W portowym mieście nad Morzem Czarnym za kawalerkę trzeba zapłacić średnio 146 000 zł, za mieszkanie 2-pokojowe 225 000 zł, a za 3-pokjowe 298 000 zł. We Lwowie stawki za lokale w poszczególnych segmentach są  średnio o ok. 20% tańsze niż w Odessie. Z analizy portalu Domy.pl wynika, że w porównaniu z Krakowem – miastem o podobnej liczbie mieszkańców – lwowskie stawki są niższe prawie o połowę (ok. 48%). Podobną dysproporcje można dostrzec, porównując aktualne ceny ofertowe w Toruniu i w ukraińskim Iwano-Frankowsku, czyli przedwojennym, polskim Stanisławowie; w grodzie Kopernika ceny są o połowę wyższe.


Źródło:
Marcin Drogomirecki www.domy.pl 

Wstecz

  • CEPI