• Rzeszów, Kościuszki 4/3
 • pon-pt: 8.00 - 18.00
 • soboty: 9.00 - 15.00
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Co zrobić, by uzyskać dopłatę w ramach MdM?

2014-01-08
Z początkiem 2014 roku w życie weszły przepisy ustawy regulującej program "Mieszkanie dla Młodych". Obecnie kredyty z rządową dopłatą mogą udzielać banki Pekao oraz PKO BP, jednak wkrótce mają do nich dołączyć kolejne instytucje bankowe. Co należy zrobić, by uzyskać finansowe wsparcie państwa w ramach MdM? Jakie dokumenty należy przedstawić?Już 2 stycznia rusza program rządowych dopłat "Mieszkanie dla młodych". Na razie kredytów będą udzielać tylko dwa banki - PKO Bank Polski i Bank Pekao. Wkrótce dołączą do nich kolejne. Dofinansowanie może się okazać hitem rynku hipotecznego, chociaż będzie dostępne dla stosunkowo wąskiego grona kredytobiorców.

Program "Mieszkanie dla młodych" jeszcze nie ruszył, ale już zdążył wzbudzić sporo emocji. Otrzymanie dopłaty obwarowane jest wieloma warunkami - nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego, cena nie może przekroczyć narzuconych limitów, a pieniądze trafią tylko do osób, które zaciągną kredyt i spełnią wymagania dotyczące wieku oraz nieposiadania mieszkania. Wszystko to sprawia, że na dodatkowe pieniądze na wkład własny trafią przede wszystkim do kredytobiorców, którzy będą gotowi kupić mniejsze i gorzej zlokalizowane lokale. Pozostali będą zdani wyłącznie na własne siły.


Dwa wnioski zamiast jednego
 

Kredytobiorcy, którzy zdecydują się starać o dopłatę, będą musieli złożyć dodatkowy wniosek. Dokument trafi do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku-kredytodawcy. Do wniosku trzeba będzie dołączyć kilka załączników:

 • oświadczenie, że mieszkanie będzie nam służyć wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,

 • oświadczenie, że nie jesteśmy i nie byliśmy właścicielami nieruchomości,

 • pisemne zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu, jeśli wynajmujemy mieszkanie lub korzystamy ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Na przenosiny będziemy mieli pół roku od przeniesienia na nas własności nowego mieszkania,

 • odpisy skróconych aktów stanu cywilnego potwierdzających status nabywcy i dzieci (urodzenia, małżeństwa, zgonu, orzeczenia sądowe separacji, rozwodu, przysposobienia),

 • pisemne oświadczenie przedsiębiorcy, który sprzedaje nam mieszkanie, że będzie ono przez nas zasiedlone po raz pierwszy.

Dodatkowo bank będzie potrzebował informacji potwierdzających metraż i cenę mieszkania, lecz tego typu dane znajdują się zawsze w zestawie dokumentów wymaganych podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny.
 

Gotowe dokumenty to szybsza decyzja
 

Niezależnie od zebrania dokumentów niezbędnych do otrzymania dopłaty warto skrupulatnie przygotować się do wymogów narzucanych przez bank podczas badania zdolności kredytowej. Wcześniejsze zgromadzenie odpowiednich danych może przyspieszyć podjęcie decyzji. Powinniśmy przede wszystkim mieć pod ręką dokumenty dotyczące spłacanych przez nas zobowiązań (umowy kredytowe, harmonogramy spłat), zaświadczenia dotyczące dochodów, zeznania podatkowe z poprzednich lat, dokumenty dotyczące nieruchomości (np. umowę przedwstępną zawartą z deweloperem, jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup).

Przedsiębiorcy muszą się liczyć z koniecznością przygotowania większej liczby dokumentów. W ich przypadku bank może zwrócić się m.in. o informacje, które nie są dostępne od zaraz:

 • dokumenty potwierdzające niezaleganie ze zobowiązaniami podatkowymi i wobec ZUS-u. Gdy wniosek jest rozpatrywany dłużej (a tak może zdarzyć się w przypadku "Mieszkania dla młodych"), potwierdzenia mogą stracić ważność i trzeba będzie o nie wystąpić ponownie przed podpisaniem umowy kredytowej,

 • dokumenty dotyczące prawidłowej obsługi rachunku bankowego - niektóre banki zastrzegają sobie na ich przygotowanie nawet 14 dni.
   

  Procedury na dotarciu
   

  Nowy program dopłat to nowe elementy w procedurze kredytowania. Dopiero po pierwszych tygodniach przyjmowania wniosków przez banki będzie wiadomo, ile czasu zajmuje cały proces i jak rozstrzygane są mniej typowe przypadki. Na pewno warto podczas pierwszej rozmowy z doradcą bankowym szczegółowo wypytać o wszystkie potrzebne dokumenty, nawet te, które mogą, ale nie muszą znaleźć się w załącznikach do wniosku. To pozwoli przygotować się na wypadek, gdyby bank okazał się bardziej dociekliwy, niż początkowo zakładaliśmy.

  źródło:

  Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

   

Wstecz

 • CEPI