• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

RPP obniżyła stopy procentowe na majowym posiedzeniu

2013-05-10
W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła główną stopę procentową do 3% z już rekordowo niskiego poziomu 3,25%, ponieważ wzrost gospodarczy jest niski, a inflacja spadła silniej niż oczekiwano.

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. procentowego. Tym samym nie sprawdziły się prognozy analityków, którzy zapowiadali, że RPP dokona ponownego obniżenia stóp procentowych najwcześniej w czerwcu. Obecnie stopa referencyjna wynosi 3,00 %. w skali rocznej. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem NBP „Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 7-8 maja 2013 r” na stronie www.nbp.pl

W sumie w ciągu ostatniego roku Rada obniżyła stopy procentowe o 1,75 pp. i nie wykluczyła kolejnych cięć. Niższe stopy procentowe NBP przekładają się na obniżkę oprocentowania rynkowego (patrz wykres), od którego uzależnione są raty kredytów w złotych. Decyzja RPP zaowocowała wzrostem cen i spadkiem rentowności polskich obligacji, które ustanowiły kolejne historyczne rekordy.

 

GŁOS Z RADY:

Decyzja RPP o złagodzeniu polityki monetarnej jest uzasadniona w świetle danych o aktywności gospodarczej i inflacji w I kw. 2013 r. Wskazują one, że dynamika PKB i inflacja CPI w tym okresie ukształtowały się najprawdopodobniej poniżej poziomów zakładanych w marcowej projekcji inflacji NBP. Ważnym argumentem za obniżką stóp było również odnotowane w marcu i kwietniu istotne pogorszenie koniunktury w strefie euro i w Niemczech, sygnalizujące wzrost prawdopodobieństwa utrzymywania się inflacji poniżej celu inflacyjnego RPP w średnim okresie. Podstawowym problemem polityki monetarnej w Polsce pozostaje jej niska skuteczność. Mimo znaczącej redukcji stóp procentowych oraz rynkowych oczekiwań na ich dalszy znaczący spadek kurs złotego nie uległ istotnemu osłabieniu. W mojej ocenie fakt ten przemawia za dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej. Oczekuję, że decyzja o kolejnej obniżce stóp o 25 pb zostanie podjęta na lipcowym posiedzeniu RPP.
 

Jakub Borowski, Członek Rady Gospodarczej

źródło.

http://www.pfrn.pl/
https://www.premier.gov.pl/
 

Wstecz

  • CEPI