• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mieszkanie dla młodych - środki na rok 2016 już wykorzystane.

2016-03-17
Mieszkanie dla młodych - środki na rok 2016 już wykorzystane. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego - który obsługuje program MDM - środki przeznaczone na rok 2016 zostały już wykorzystane. Wnioski na bieżący rok nie będą już przyjmnowane - natomiast składać można wnioski na rok przyszły i rok 2018 - który będzie ostatnim rokiem obowiązywania programu Mieszkanie dla młodych.

nowe mieszkania Mieszkanie dla błodych

Tegoroczny limit programu MDM wynosił aż 730 mln złotych - z czego do chwili obecnej zarezerwowane jest już 95% tej kwoty. Pozostałe środki zgodnie z ustawą zostaną wykorzystane na wnioski złożone dziś oraz dopłaty dla rodzin, w których urodziło się kolejne dziecko już po zakupie mieszkania.

Program „Mieszkanie dla Młodych” ruszył w 2014 r. Jego realizację zaplanowano na 5 lat - do końca 2018 r. Na każdy rok przewidziano inny limit środków na wypłatę dofinansowania. W pierwszym roku funkcjonowania MdM nie cieszył się dużą popularnością. W 2014 r. z zarezerwowanej puli 600 mln zł wykorzystano zaledwie niecałe 35 proc.

Rekordowe zainteresowanie MdM

Sytuacja zmieniła się jednak po wrześniu 2015 r., kiedy zaczęły obowiązywać zmiany wprowadzone do programu. Dzięki noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci. Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

W rezultacie w ostatnich miesiącach 2015 r. dopłaty w ramach programu cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W całym ubiegłym roku wykorzystano prawie 85 proc. z zarezerwowanej na ten cel puli 615 mln zł. Duża część złożonych w tym czasie wniosków dotyczyła także wypłat zaplanowanych na 2016 r.

Pieniądze z MdM możesz zarezerwować na kolejne lata

Nadal będzie można wnioskować o dopłaty, które mają być wypłacone w dwóch kolejnych latach. Na 2017 rok limit środków wynosi 746 mln złotych, w 2018 roku pieniędzy ma być jeszcze więcej – 762 mln złotych. Z tych dopłat można skorzystać, jeśli np. chcemy kupić nowe mieszkanie, które dopiero powstaje, a którego budowa zakończy się za rok, góra dwa lata, a ostatnia transza płatności przypada w roku, w którym jeszcze można skorzystać z dofinansowania.

Jednak i w tym przypadku są pewne ograniczenia – zgodnie z ustawą przed początkiem danego roku może zostać zarezerwowana tylko połowa środków. – Na razie chętnych na dofinansowanie w 2017 r. nie było wielu (na koniec lutego kwota wniosków to 53,1 mln zł, zatem zaledwie 7,1 proc.), ale skoro wnioski na 2016 nie są już przyjmowane, to należy spodziewać się szybkiego przyrostu chętnych na lata 2017 – napisał Marcin Krasoń, analityk Home Broker w komentarzu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób szukających mieszkania gotowego do zamieszkania lub właśnie kupowanego na rynku wtórnym. Jeżeli płatność musi być zakończona w tym roku, to nie skorzystają oni już z rządowego programu.

Źródło: onet.pl

Wstecz

  • CEPI