• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rok 2015 - rekordowy na rynku kredytowym.

2016-03-08
IV kwartał 2015 roku był rekordowy pod względem wartości sprzedanych kredytów mieszkaniowych, będąc jednocześnie najlepszym okresem od IV kwartału 2011 roku.

kredyty mieszkaniowe rzeszów

Jak wynika z danych ZBP (Związku Banków Polskich) przedstawionych w ostatnim raporcie, w IV kwartale ubiegłego roku banki udzieliły ponad 48000 kredytów - co dało łączną wartość 10,580 miliardów złotych. Pod względem ilościowym to najlepszy wynik od III kwartału 2012 roku. Jednak pod względem wartości udzielonych kredytów, był to najlepszy okres od analogicznego okresu w roku 2011.


MdM, podatek bankowy, większy wkład własny – co zadecydowało?

Przyczyn tak dużego wzrostu akcji kredytowej, szczególnie w IV kwartale, należy doszukiwać się w wielu miejscach. Na pewno jednym z istotnych powodów były zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych, co podziałało stymulująco na wielu kredytobiorców. Zadziałał tu także efekt odłożonego popytu, gdyż część osób wstrzymywała się wcześniej z decyzjami zakupowymi i przystępowała do transakcji dopiero po 1 września 2015 roku, kiedy to nowe przepisy weszły w życie. Wiele kredytów, o które ubiegali się wtedy nabywcy w MdM, uruchomiło się właśnie w IV kwartale. Na decyzje o zakupie i zaciągnięciu kredytu wpływ miała także perspektywa wprowadzenie wymogu wyższego wkładu własnego. Co prawda, okazało się, że wiele banków dalej udziela kredytów z 10 proc. wkładem własnym, jednak obawa przed koniecznością wniesienia wyższej kwoty zmobilizowała wiele osób do zaciągnięcia kredytu jeszcze w 2015 roku. Obawy przed skutkami wprowadzenia podatku bankowego i będących jego konsekwencją wyższymi kosztami kredytów także podziałały stymulująco na rynek.

Czy możemy utrzymać tempo wzrostu?

Tak wysokie poziomy akcji kredytowej mogą być trudne do utrzymania w najbliższych miesiącach. Co prawda w I kwartale tego roku będą jeszcze się uruchamiać kredyty złożone pod koniec 2015 roku, więc efekt groźby wyższego wkładu własnego będzie jeszcze działał. Ponadto, perspektywa kończących się środków w programie MdM w 2016 roku także zadziała stymulująco dla rynku mieszkaniowego. Zatem w I kwartale możemy oczekiwać jeszcze relatywnie wysokich wyników. W kolejnych miesiącach odczujemy jednak spadek akcji kredytowej. Banki nie będą tak skłonne do udzielania kredytów, a duże obciążenia, jakie na nie spłynęły (Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) nie będą zachęcały do zwiększenia akcji kredytowej.

Źródło: notus.pl

Wstecz

  • CEPI