• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zdolność kredytowa Polaków VIII 2015.

2015-09-15
Dane z Biura Informacji Kredytowej wskazują że Polacy zaciągają coraz więcej kredytów mieszkaniowych. Stopy procentowe obecnie są na bardzo niskim poziomie więc i oprocentowanie takiego kredytu jest niskie. Dodatkowo zdolność kredytowa przeciętnej rodziny nieustannie rośnie.
Kredyt mieszkaniowy

Rodzina 3 osobowa dysponująca dochodem na poziomie 5000 zł netto jest w stanie uzyskać kredyt na poziomie 462.000 zł (medialna) – w formie kredytu na 30 lat. Kredyt jaki możemy uzyskać przy tych samych zarobkach, w porównaniu z rokiem ubiegłym jest wyższy o 40200 zł niż w analogicznym okresie tamtego roku.  Możliwość taka istnieje dzięki bardzo niskiemu oprocentowaniu stop procentowych, co bezpośrednio przekłada się na możliwość pozyskania wyższego kredytu.

Kwotowy wzrost udzielanych kredytów
Od początku wakacji możemy zaobserwować  wzrost kwotowy udzielanych kredytów o 8,9 %. Dodatkowo przy tak niskich stopach procentowych przetrzymywanie kapitału na lokatach stało się mało opłacalne, dlatego osoby które wahały się z zakupem mieszkania Rzeszów postanowiły nie czekać dłużej i zakupić lokal mieszkalny.

Najwcześniej za rok stopy procentowe w górę.
Możliwość że koszt kredytów jeszcze spadnie jest już raczej niewielka i zmiana będzie tylko kosmetyczna. Stawki WIBOR – bardzo ważny składnik kredytu jest w tej chwili już na niskim poziomie 1,72%, a według analityków w przeciągu paru miesięcy ma spaść do 1,63%. Taka zmiana w niewielkim stopniu ulży zadłużonym. W perspektywie 21 miesięcy analitycy wskazują że wskaźnik WIBOR 3M może wynieść 1,93%. W efekcie czego gdy wskaźnik ten jest niższy raty maleją i odwrotnie gdy wyższy raty rosną.
Eksperci rynku sądzą, iż z dużym prawdopodobieństwem do końca roku 2015 można oczekiwać niewielkiego spadku miesięcznej raty kredytu. Jednak na przełomie 2016 i 2017 roku prawdopodobnie dojdzie do pierwszej od bardzo dawna podwyżki stóp procentowych, wtedy też raty kredytów mogą wzrosnąć.

Rata niższa o 145 zł.
Póki co kredytobiorcy mogą zaciągać kredyty na korzystnych warunkach, korzystając z wysokiej zdolności kredytowej i niskich rat. Na dzień dzisiejszy przy zaciąganiu zobowiązania na 300.000 zł na 30 lat nasza rata miesięczna wyniesie 1347 zł ( marża banku 1,78%). Jeszcze rok temu taki sam kredyt zaciągany na taki sam okres był droższy w miesięczny rozliczeniu o 145 zł a rata wynosiła 1492 zł. Z kredytem na tym poziomie możemy swobodnie wybierać w ofertach mieszkania Rzeszów.
Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż zapożyczając się dzisiaj na wyższa kwotę musimy wziąć  pod uwagę że wysokość raty nie jest stała, może wzrosnąć dlatego warto się zastanowić nad maksymalnym zadłużaniem się, szczególnie w tak długiej perspektywie czasowej (30 lat). Jeśli stopy procentowe wzrosłyby do poziomu wcześniejszego sprzed obniżek, czyli 4,75% (1,5% dzisiaj) to rata za każde pożyczone 100000 zł wyniosłaby około 640 zł.

Średnia marża kredytowa
Średnie możliwości pożyczkowe rodziny wzrastają od IV kwartału 2012 roku. Wtedy to Rada Polityki Pieniężnej zaczęła obniżkę stóp procentowych. We wrześniu 2012 r. taka przykładowa rodzina mogła zaciągnąć zobowiązanie na poziomie 357.000 zł, dzisiaj przy tych samych zarobkach uzyskałaby 456.200 zł wiec prawie o 100.000 zł więcej. W III kwartale 2012 roku podstawowa stopa procentowa wynosiła 4,75% dzisiaj jest to tylko 1,5 %.

Kredyty hipoteczne Rzeszów

Jaki kredyt uzyskamy zarabiając 5000 zł netto miesięcznie?
Oferty banków są zróżnicowane, w większości przypadku będziemy zmuszeni do założenia konta w banku udzielającym kredytu, korzystania z karty kredytowej tego banku. Poniżej zestawienie z maksymalnym poziomem zadłużenia.

Maksymalny kredyt hipoteczny

Opracował Damian Palczak IAN GROUP Nieruchomości Rzeszów - na podstawie danych BIK i Lion's Bank.

Wstecz

  • CEPI