• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Polacy a budowa domu 2014 - podsumowanie roku.

2015-04-08
Jeśli budowa domu, to wolnostojącego, metodą tradycyjną, z cegły ceramicznej, bez podpiwniczenia i według gotowego projektu, choć ta ostatnia tendencja przesuwa się ostatnio w kierunku projektów tworzonych na zamówienie klienta. Takie m.in. wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl. A więc jak budują Polacy?Już kolejny rok z rzędu Oferteo.pl postanowiło przyjrzeć się, jak budujemy domy. W ramach badania przeanalizowano 5,6 tys. zapytań ofertowych umieszczonych w serwisie oraz przeprowadzono pogłębione wywiady na grupie 328 respondentów. I już jeden rzut oka wystarcza, aby stwierdzić, że Polacy budują podobnie, jak robili to w roku poprzednim.

Stawiamy raczej gotowe projekty

Zanim zabierzemy się do budowy wymarzonego domu, formułujemy swoje oczekiwania oraz planujemy przebieg inwestycji. Musimy zastanowić się nie tylko nad lokalizacją, typem domu i jego powierzchnią, ale również nad przyszłym rozkładem pomieszczeń, technologią budowy oraz materiałami budowlanymi, które zamierzamy zastosować.

Efektem przemyśleń na ten temat jest wybór projektu, według którego będzie budowany wymarzony dom. Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl – serwisie łączącym osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami – wynika, że Polacy najchętniej kupują gotowy projekt domu (63,1% użytkowników serwisu).

Wielkości działek
Wybór projektu budowlanego jest ściśle połączony z działką budowlaną, jaką dysponujemy – jej wielkością i lokalizacją. Jak pokazuje przeprowadzona przez Oferteo.pl ankieta, inwestorzy kupują najczęściej działkę o powierzchni 1001-2000 m2 (39,4%). Niemal co trzeci inwestor deklaruje posiadanie działki o połowę mniejszej, czyli 501-1000-metrowej (30,6% ankietowanych). Stosunkowo rzadko spotyka się działki o powierzchni większej niż 2001 metrów kwadratowych.
 

Najwięcej domów powstaje na wsi

Ponad połowa inwestycji ankietowanych realizowana jest na terenach wiejskich (57,3%). W dalszej kolejności inwestorzy decydują się na budowę domu marzeń w małych lub średnich miastach (odpowiednio 13,1% oraz 14,9%). Ankietowani najrzadziej budują w wielkich miastach o liczbie mieszkańców przekraczającej 500 000.
 

Budowa systemem gospodarczym
Inwestorzy wybierają różne modele organizacji prac budowlanych. 75% z nich deklaruje budowę domu systemem gospodarczym, a więc samodzielnie koordynuje prace budowlane, zlecając je różnym ekipom. Zapewnia to lepszą bezpośrednią kontrolę nad kosztami oraz jakością prac. Co piąty budujący (22%) zatrudnił generalnego wykonawcę – firmę, która zajmuje się całością budowy do stanu „pod klucz”. Rozwiązanie to oszczędza inwestorowi czas poświęcony na poszukiwania podwykonawców do poszczególnych etapów prac.

Jak wynika z analizy zapytań ofertowych w Oferteo.pl, co trzeci zleceniodawca (33,4%) poszukuje ofert firm, które wybudują dom do stanu surowego zamkniętego – a więc z oknami i dachem. Co czwarty inwestor (23,3%) chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego (bez drzwi i bez okien). Podobna część inwestorów (21,2%) jest zainteresowana budową do stanu deweloperskiego, a kilka procent mniej (18,1%) do stanu „pod klucz” zakładającego całkowite wykończenie budynku mieszkalnego.

 

Domy o powierzchni do 150 metrów kwadratowych
Jak pokazuje badanie Oferteo.pl, Polacy chcieliby mieszkać w domu o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7%) lub nieco mniejszym 101-125 metrów kwadratowych (22%). Stosunkowo rzadko buduje się domy większe niż 200-metrowe.
 

Koszty budowy domów
Budowa do stanu „pod klucz” statystycznego domu (wolno stojący parterowy z poddaszem użytkowym i bez piwnicy, z garażem, o łącznej powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych, wzniesiony w technologii murowanej z cegły ceramicznej, z dwuspadowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną) to koszt około 430 000 zł – wynika z wyceny wydawnictwa SEKOCENBUD. Zakłada się tutaj, że dom wybuduje jeden generalny inwestor.

Otrzymany w ten sposób średni koszt budowy 1m2 powierzchni użytkowej równy 2 767 zł różni się w poszczególnych województwach. Najtaniej, bo już za ok. 2 556 zł/m2, można budować w województwie świętokrzyskim. Szacunkowo najdrożej (2 986 zł) trzeba zapłacić za budowę metra kwadratowego domu w województwie wielkopolskim.

Lwią część kosztów budowy stanowią materiały budowlane – zgodnie z wyceną firmy SEKOCENBUD stanowią one 59,7%. Robocizna stanowi niemal 1/5 kosztów (19,9%), a koszty pośrednie, np. transportu to 14,4%. Stosunkowo małym kosztem jest wynajem i eksploatacja sprzętu (2,1%). Deklarowany zysk inwestora wykonującego całość prac to 3,9% całej inwestycji.

Planując rozkład kosztów budowy, warto zwrócić uwagę na to, jaki kapitał należy zgromadzić na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy. Według ankiet przeprowadzonych wśród firm budowlanych, budowa fundamentów stanowi 7,4% wartości całego domu. Inwestorzy zamierzający zlecić budowę do stanu surowego otwartego, poniosą 29,2% kosztów budowy „pod klucz”, w przypadku zaś stanu surowego zamkniętego będzie to już niemal połowa finalnych kosztów (45,3%). Aby wykończyć dom do stanu deweloperskiego, należy dysponować 71,5% całej kwoty, na jaką wyceniono dom „pod klucz”.


źródło: egospodarka.pl


 

 


 

Wstecz

  • CEPI