• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mieszkania od deweloperów coraz mniejsze

2015-01-05

Mieszkania budowane przez firmy deweloperskie są coraz mniejsze. Tak przynajmniej wskazują informacje napływające z rynku pierwotnego, z których wynika, że średnia powierzchnia mieszkań i domów oddawanych do użytkowania przez deweloperów ciągle maleje. Tendencja spadkowa obserwowana jest już od sześciu lat. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się sytuacji w pięciu największych polskich miastach. Czy nowe nieruchomości rzeczywiście się kurczą?

W Warszawie i Krakowie średni metraż spada od dwóch latPo uwzględnieniu aktualnych ofert oraz wcześniejszych propozycji deweloperów można obliczyć średni metraż nowych mieszkań. Zmiany tego wskaźnika z ostatnich dwóch lat zostały przedstawione na poniższym wykresie.Po porównaniu wyników dotyczących pięciu największych miast okazuje się, że ciągły spadek średniego metrażu był widoczny tylko w Warszawie i Krakowie. Przeciętna powierzchnia lokali oferowanych na terenie stolicy obecnie jest o 4,60 mkw. mniejsza od wartości sprzed dwóch lat. W przypadku Krakowa analogiczna zmiana to 3,32 mkw. Na łódzkim rynku spadek przeciętnego metrażu (o 2,96 mkw.) nastąpił po wzroście z 2013 r. Podobny przebieg zmian można zaobserwować we Wrocławiu i Poznaniu – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

Warszawski rynek pierwotny nadal cechuje się największą powierzchnią oferowanych lokali (średnio: 59,91 mkw.). Ta zależność jest związana z relatywnie dużą popularnością obszernych mieszkań (powyżej 80 mkw.). Lokale i apartamenty należące do tej grupy mają spory wpływ na ostateczny wynik. W Łodzi duża powierzchnia oferowanych „M” (58,81 mkw.) ma związek z cenową dostępnością metrażu. Dzięki dobrej relacji między cenami 1 mkw. i poziomem wynagrodzeń wielu łodzian może sobie pozwolić na zakup dużych lokali.
 

Lokale o powierzchni 40 – 60 mkw. są coraz popularniejsze


Ostatnie zmiany średniego metrażu można lepiej zrozumieć po przeanalizowaniu poniższej tabeli. To zestawienie zawiera dane na temat rynkowego udziału najbardziej popularnych mieszkań deweloperskich (do 80 mkw.). Zaprezentowane informacje pozwalają również na obliczenie odsetka największych lokali (powyżej 80 mkw.).Na uwagę zasługuje fakt, że w czterech analizowanych miastach wzrósł udział mieszkań o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Tylko na terenie Poznania analizowane lokale stały się mniej popularne. Zmiana w relacji do IV kw. 2013 r. jest niewielka (-1 punkt procentowy - p.p.).

Mieszkania liczące sobie od 40 mkw. do 60 mkw. już tradycyjnie są kluczowym elementem oferty deweloperów – dodaje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. W przypadku Warszawy i Łodzi wzrost odsetka takich lokali miał największy wpływ na poziom średniego metrażu. Warto dodać, że w wymienionych miastach zmalał też rynkowy udział mieszkań powyżej 80 mkw. (spadek o 2 p.p.). Taka zmiana dodatkowo obniżyła średnią powierzchnię nowych „M”. Spadek popularności bardzo dużych lokali (od 80 mkw.) był widoczny również w Krakowie i Wrocławiu. Tylko na poznańskim rynku największe mieszkania mają taki sam udział jak przed rokiem.

Zaprezentowane informacje potwierdzają, że obniżka średniego metrażu nie musi być związana ze wzrostem popularności najmniejszych lokali (do 40 mkw.). Tylko na terenie Poznania taka zmiana była bardzo widoczna. W pozostałych miastach od IV kw. 2013 r. do IV kw. 2014 r. zwiększył się udział nowych mieszkań o powierzchni 40 mkw. – 60 mkw. To oznacza, że firmy deweloperskie próbują lepiej dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów.

W kontekście omawianych zmian warto wspomnieć o wynikach analizy Narodowego Banku Polskiego. Według NBP w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu nadal istnieje niedobór mieszkań o powierzchni do 50 mkw. To zjawisko jest najbardziej odczuwalne na terenie Warszawy i Poznania. Obliczenia Narodowego Banku Polskiego wskazują, że warszawscy i poznańscy deweloperzy powinni zaoferować o 20% więcej lokali z powierzchnią do 50 mkw. Na szczęście dopasowanie stołecznego rynku pierwotnego jest już znacznie lepsze niż przed trzema laty. Wówczas niedobór kompaktowych mieszkań (do 50 mkw.) był szacowany na 60%.

źródło : www.RynekPierwotny.pl

Wstecz

  • CEPI