• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rynek nieruchomości w Polsce XI 2014 - Ranking kredytów „Mieszkanie dla młodych”

2014-12-01

Mimo zbliżającego się terminu wejścia w życie wymogu posiadania przez osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny wyższego - 10-procentowego wkładu własnego ruch na rynku sprzedaży mieszkań utrzymuje się na stabilnym poziomie. Podobnie jest z cenami mieszkań - z wyjątkiem Rzeszowa stawki za m2 w największych polskich miastach zmieniły się w ciągu miesiąca najwyżej o kilkadziesiąt złotych. W porównaniu z zeszłym rokiem prawie wszędzie mieszkania podrożały – wynika z najnowszego raportu portalu nieruchomości Domy.pl.


 
Październik nie przyniósł znaczących zmian w zestawieniu cen mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym. W 10 z 18 największych polskich miast stawki minimalnie wzrosły – średnio o 43 zł na m2. W porównaniu z wrześniem br. najbardziej wzrosła średnia cena ofertowa metra kwadratowego lokalu w Poznaniu i Rzeszowie –odpowiednio o 90 i 112 zł. W pozostałych 8 analizowanych przez portal Domy.pl miastach cena m2 spadła średnio o blisko 35 zł. Najbardziej w Sopocie – o 71 zł, i Gorzowie Wlkp. – o 58 zł.

Na przestrzeni ostatniego roku aż w 15 z 18 analizowanych miast średnie ceny ofertowe mieszkań poszły w górę. Najbardziej – o 241 zł (4,3%) - wzrosła cena m2 w Gdańsku. W Katowicach za taki sam kawałek mieszkania trzeba dziś zapłacić o 193 zł (5,2%) więcej niż przed rokiem, a w Sopocie o 192 zł (1,8%).


Źródło domy.pl


Ranking kredytów „Mieszkanie dla młodych”


Po okresie spowolnienia jesienią wzrosło zainteresowanie kredytami z dopłatami. Zapewne miał na to wpływ wzrost limitów cenowych, który powiększył nieco listę dostępnych inwestycji. Sprawdziliśmy, co zmieniło się w ofercie banków przyjmujących wnioski w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.
 

W listopadzie poprosiliśmy banki o przygotowanie oferty dla młodych mieszkańców Warszawy poszukujących własnych czterech kątów. Potencjalni kredytobiorcy to bezdzietne małżeństwo. 28-letni mężczyzna pracuje na umowę o pracę na czas określony (od ponad roku, umowa trzyletnia), a 26-letnia kobieta uzyskuje dochody z  umowy-zlecenia (także od ponad roku). Łączne dochody klientów wynoszą 4600 zł netto.

 

 
Kredytobiorcy nie mają żadnych obciążeń, a ich historia kredytowa nie zawiera negatywnych wpisów. Małżeństwo planuje kupić 50-metrowe mieszkanie w cenie 310 tys. zł. Dopłata z „MdM” wyniesie w ich przypadku 29.923 zł.

Kredyt bez dodatkowego wkładu własnego
Wykorzystanie dofinansowania pozwala nie angażować własnych środków w zakup mieszkania. Jeśli kredytobiorcy zdecydują się jednak oprzeć wyłącznie na dopłacie jako wkładzie własnym, to w bankach BGŻ, BPS, BZ WBK i SGB zostaną odprawieni z kwitkiem.

 
W rankingu pierwsze miejsce zajął Bank Pekao, nieznacznie wyprzedzając pod względem łącznego kosztu kredytu Deutsche Bank promujący obniżoną marżę w pierwszym roku spłaty. Na trzecim miejscu znalazł się Eurobank.

Kredyt z dodatkowym wkładem własnym

Wpłacając dodatkowo 10 proc. ceny mieszkania z własnych środków, klienci mogą liczyć na uzyskanie kredytu we wszystkich instytucjach, które odpowiedziały na naszą ankietę - z wyjątkiem Banku BPS, gdzie minimalny wskaźnik LTV wynosi 80 proc.Na pierwszym miejscu uplasował się BZ WBK, w którym marża kredytowa ustalana jest indywidualnie i może wynieść nawet 1,69 proc. Na podium znalazł się także Bank Pekao oraz Bank BGŻ.

źródło: bankier.pl

Wstecz

  • CEPI