• Rzeszów, Kościuszki 4/3
  • pon-pt: 8.00 - 18.00
  • soboty: 9.00 - 15.00
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

5 mld zł na budowę mieszkań. Rusza nowy rządowy program.

2014-04-10
Pierwsza umowa z deweloperem w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem zostanie podpisana 21 maja - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Ma ona dotyczyć zakupu całego budynku z lokalami lub rozpoczęcia jego budowy. W najbliższych latach na ten cel BGK przeznaczy około 5 miliardów złotych. Za tę kwotę fundusz zakupi około 20 tysięcy mieszkań.Prezes BGK Dariusz Kacprzyk powiedział dziennikarzom, że na razie rozmowy w sprawie zakupu budynku lub jego budowy są prowadzone z trzema deweloperami. Projekty są zlokalizowane w dwóch miastach. Komitet Inwestycyjny (Banku Gospodarstwa Krajowego) podejmie decyzje najprawdopodobniej po świętach, który projekt wybrać do podpisania umowy 21 maja - wyjaśnił.

Dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Piotr Kuszewski powiedział dziennikarzom, że w ciągu najbliższych dni Fundusz Mieszkań na Wynajem ruszy operacyjnie.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Ma to być sposób na zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie jego aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

 

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

- W pierwszym roku w ramach funduszu wydamy tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewidujemy w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej - zapowiadał wcześniej Kacprzyk.

Fundusz zainwestuje w mieszkania o najbardziej poszukiwanych na rynku parametrach. Ich powierzchnia będzie wahać się od 50 do 60 metrów kwadratowych. Lokale mają być wykończone i wyposażone w sprzęt AGD. Fundusz ma zarabiać około 4 procent rocznie, a jego zyski mają finansować budowę kolejnych mieszkań. To oznacza, że czynsze w takich mieszkaniach będzie niższy nawet o 20 procent od tych, które trzeba zapłacić na wolnym rynku.

Mieszkania będą zlokalizowane w dużych aglomeracjach. Program ma zachęcić młodych ludzi do przeprowadzki za pracą.

źródło: www.money.pl

Wstecz

  • CEPI